Erdoğan ile Putin, Soçi’de bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de bir araya geldi. Görüşmenin ana gündem maddesi, Moskova’nın çekilmesiyle sona eren Tahıl Koridoru anlaşması olacak.

Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirmek üzere “TUR” uçağıyla saat 12.15’te Rusya’ya vardı. Putin ve Erdoğan, heyetler arası görüşme öncesi açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: “Sizin bu daveti yapmış olmanız ve heyetimi mutlu etmiştir. Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki gelişmeler devam ediyor. (Tahıl koridoru)Yapacağımız görüşmeden sonra (Putin’le) dünyaya verilecek mesaj, özellikle az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik bir adım, çok önemli olacak.

Şu anda Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaret hacmimiz 62 milyar dolar. 100 milyar hedefine yürüyor olmamız bizi çok mutlu ediyor. (Türkiye-Rusya) Merkez Bankası başkanlarımızın görüşecek olmalarının, ikili ilişkilerde yerli para birimine adım atma noktasında önemli olduğuna inanıyorum”

‘YAKINDA DOĞALGAZ KONUSUNDA ADIM ATACAĞIZ’

Putin’in açıklamaları ise şöyle: “Türkiye’de yapılan genel seçimlerden sonra ilk kez yüz yüze bir araya geliyoruz. Sizin liderliğiniz ile Rusya Türkiye ilişkilerimizin gelişmesi devam ediyor. 62 milyar dolar seviyeye ulaşan ticaret hacmimiz pozitif bir şekilde gelişiyor. Biz önemli bir ilerleme yaptık. Türkiye’de doğalgaz dağıtım merkezi kurulması ile ilgili görüşmelerimizi nitelendireceğiz. Yakında doğalgaz ve diğer konularda adım atacağız. Geldiğiniz için çok teşekkür ederim.” (DIŞ HABERLER)

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x