Kaçak ofisi kurtarma planı… İBB’ye karşı bakanlık devrede… Kimin malını kimden kaçırıyorlar

Odatv-Özel

Seyitnizam Mahallesi’ndeki kamuya ait yeşil alana Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Holding’in Türkiye’deki şirketi AkZirve Gayrimenkul kaçak şekilde çok katlı plaza inşa etti. İBB, Araplara ait kaçak yapıyı yıkmak için 29 Ağustos 2023’te, iş makineleriyle alana girmek istedi. Ancak İstanbul Valiliği, ilgili kurumlara bir yazı göndererek yıkımı durdurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yeşil alana yapılan kaçak plazayı kurtarmak için imar planında değişiklik yapıp, acele kamulaştırma kararı çıkardı.

Söz konusu onay yazısı ve plan değişikliği 31 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı. Yayınlanan onay yazısında, Bakanlığın plan değişikliğini 17 Ağustos 2023 tarihinde “re’sen” onayladığı ve 24 Ağustos 2023 tarihinde de İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne gönderdiği belirtildi. Bir başka ifadeyle imar planı değişikliği, İBB yıkıma gitmeden önce yapılmış ancak karar 2 gün sonra yayınlanmış.

MAHKEME, İBB LEHİNE KARAR VERDİ, VALİ DEVREYE GİRDİ

İBB İmar Müdürlüğü 2021’de yapının kaçak olduğunu tespit etti. Kaçak plazayı yıkmak isteyen İBB ekipleri engellemelerle karşılaştı. Yıkım sürecine ilişkin mahkeme İBB lehine karar verse de bu kez İstanbul Valisi Davut Gül devreye girdi. 29 Ağustos sabahı kaçak yapıyı yıkmaya giden İBB ekiplerinin karşısına polis çıkarıldı. Valinin imzasıyla resmi yazı gönderilerek yapının Hazine’ye geçtiği, AkZirve Şirketi’nin ise kiralamak için müracaat ettiği, talebin değerlendirildiği gerekçe gösterilerek yıkım yapılmamasını istendi.

AKP’Lİ BELEDİYE, ACİL KAMULAŞTIRILACAK YER STATÜSÜNE SOKULDU

Bölge, önce 28 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle AKP’li Zeytinburnu Belediye Başkanlığı tarafından acil kamulaştırılacak yer statüsüne sokuldu. Hemen ardından 31 Ağustos’ta ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yeni imar planları askıya çıkarıldı. Plazanın olduğu yeşil alan acele kamulaştırma ile Zeytinburnu Belediyesi’ne geçirilirken plazanın olduğu alanın sosyal tesis olarak düzenlenmesine karar verildi.

SÜRECİN GEÇMİŞİ

Suudi Arabistan sermayeli Akzirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım Tic. A.Ş., E-5 olarak da bilinen otobanın kenarındaki Topkapı nakliye ambarlarının bulunduğu araziyi 2014 yılında satın aldı. Geçtiğimiz yıllarda da arazide konut inşaatları yükselmeye başladı. 80 bin metrekarelik konut arazisinin kuzey doğu ucunda bulunan, yaklaşık 2 bin metrekarelik park ve yol alanında 2020-2021 yıllarında inşaat faaliyeti başladı. 2018-2019 yıllarına ait uydu görüntülerinde söz konusu yerin ağaçlıklı ve yol olduğu görülüyor. 2007 yılına ait imar planlarında, satış ofis binası yapılan yer park alanı olarak planlanmıştı.

Bakanlığın 2022 yılı başında yaptığı plan değişikliğinde de söz konusu yerin “pasif yeşil alan” ve yol alanı olduğu belirtiliyor. Ancak Bakanlık planı değiştirerek yol ve yeşil alanı “İdari Hizmet Alanı’na” aldı. Bakanlık plan değişikliğini yapmadan önce, söz konusu ofis binası neredeyse bitmişti. Bir başka ifadeyle inşaat kaçak olarak yapılmıştı. İBB 2021 yılında kaçak yapı hakkında tutanak tutmuş ve işlem yapmıştı.

2022 yılında yapılan plan değişikliği, yeşil alana kaçak olarak yapılan Akzirve’nin satış ofis binasının yıkılmasını engellemeye yeterli görülmemiş olacak ki, 31 Ağustos 2023 tarihinde yayınlanan yeni bir imar planı değişikliğine gidildi.

İBB’nin kaçak ofis binasını yıkmaya gittiğinde, İstanbul Valiliği ilgili kurumlara bir yazı göndererek yıkımı durdurdu. İBB’den yapılan açıklamada, “İlgili taraflara gönderilen resmi yazıda yapının Hazineye intikal ettiği, Akzirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım Tic. A.Ş.’nin yapıyı kiralamak için müracaat ettiği, talebin değerlendirildiği gerekçe gösterilerek, yıkıma ilişkin herhangi bir işlem yapılmaması istendi. İBB ekipleri valilik yazısı üzerine yıkımı gerçekleştiremedi” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x