2023’te en çok akıllı telefon satan marka Apple oldu

Geçen ayın raporlarına göre, Apple 13 yıl sonra ilk kez Samsung’u geçerek en üst sıradaki akıllı telefon markası oldu. Araştırma firması Canalys, geçen yıl dünya genelinde sevk edilen en iyi 10 akıllı telefon hakkında yeni verilerle geri döndü. Beklenildiği üzere, Apple bu listede en çok cihaza sahip marka oldu. Ancak, Apple ve Samsung dışında hiçbir akıllı telefon markası listeye giremedi.

Canalys raporuna göre, iPhone 14 Pro Max 34 milyon birimle küresel olarak en çok satan akıllı telefon oldu. Eylül ayında piyasaya sürülen iPhone 15 Pro Max ise 33 milyon birimle ikinci sıraya yerleşti. Üçüncü sırayı 29 milyon sevkiyatla iPhone 14 aldı. İki yıllık iPhone 13 ve iPhone 14 Pro, sırasıyla dördüncü ve beşinci sırayı 29 ve 23 milyon birimle kapattı.

2023’te en çok akıllı telefon satan marka Apple oldu

Geçen yıl en çok satılan ilk beş cihaz Apple’dan geldi. iPhone 15 Pro, 21 milyon birimle yedinci sıradaydı. Standart iPhone 15 ise 17 milyon birimle en iyi 10 listesini tamamladı. Listede yer almayan önemli modeller arasında iPhone 14 Plus ve iPhone 15 Plus bulunuyor.

Geçen yıl en çok satılan akıllı telefonlar arasında yalnızca üç Samsung telefonu yer aldı. Dikkat çekici bir şekilde, bunlar Güney Koreli markanın Galaxy A serisine aitti. Bunlar arasında 21 milyon satışla altıncı sırada yer alan Galaxy A14 4G bulunuyor. Diğer ikisi ise sırasıyla sekizinci ve dokuzuncu sıralarda yer alan Galaxy A54 5G ve Galaxy A14 5G idi. OnePlus, Xiaomi, Vivo gibi diğer markalar geçen yıl en çok satılan telefonlar listesine giremedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x