Anadolu’daki üniversiteliye fırsat projesi

Gemiyi fırtınalı havada yüzdürecek kaptanı bulmaya odaklı insan kaynakları politikaları artık geride kaldı. Bunun için kütüphaneler dolusu kitap yazıldı, en pahalısından okullarda, en iyi profesörlerden ders alınabilecek yüzlerce bölüm açıldı. Bu bölümlerden binlerce genç mezun… Ne kadar başarılı oldukları, iş dünyasının bu sayede lider sorununu aşıp aşmadığı ayrı bir tartışma konusu. Ancak artık şirketler gemiyi yüzdürecek tayfayı, çarkçıyı bulmaya daha çok mesai harcıyor. Daha genel anlatımıyla söyleyeyim; mavi yakalı ve teknik adam bulmak artık yönetici bulmaktan daha büyük bir sorun insan kaynakları için.

‘BANA DÖŞEMECİ LAZIM’

İstatistiklere bakıldığında çalışan nüfusun yüzde 85’i asgari ücret ve bu rakamın yüzde 10 kadar üzerinde maaş alıyor. Çalışanların yüzde 44.3’ü hizmet sektöründe. Ancak şirketlerin sorunu işi bilen ara elemanları, mavi yakalıları elinde tutmak. Konuyu mavi yakalı ve ara eleman bulmaya kafa yoran Eleman.net’in CEO’su Murat Günay ile konuştuk. Bu duruma insan kaynakları yöneticileriyle yaptığı toplantılarda yakından tanıklık ettiğinin altını çizdi. “Görüştüğümüz patronların, insan kaynakları müdürlerinin ortak söylemi ‘Genel müdür bulurum döşemeci bulamam’ şeklinde özetlenebilir. Döşeme ustasının genel müdür kadar kıymetli olduğu dönemlerdeyiz. Çünkü bulunamıyor. Artık ustalar şirket seçiyor. Ben muhtarlıklara çalışan bulmaya gidiyorum” diyen Günay, şirketinin mavi yakalı ve ara eleman bulmaya odaklandığını anlattı. Çalışan gönderdiği şirketler arasında 500 büyük listesinden olan da var güzellik salonu gibi küçük işletme de.

Murat Günay

SEKİZ İLDE 20 ÜNİVERSİTE

Herkesin ortak derdi olan doğru işe doğru insan sorununu çözmek için kaynağın Anadolu olduğunu düşünenlerden Murat Günay. Bunu da şöyle açıkladı: “Bütün Anadolu’yu dolaştım. Üniversitelerin rektörlerinden randevu istedim. Kolaylıkla kapılarını açtılar çünkü hepsi mezunlarının pırıl pırıl gençler olduğunu ama iş fırsatı bulmakta zorlandığını söylüyor. Rektörlerin gözlemlerine göre Anadolu üniversitelerinden gençler iş bulmakta zorlansalar da girdikleri işte büyük şehirlerdeki okullardan mezun olanlara göre daha hızlı yükseliyorlar. Kariyerlerinde daha hırslı ve sahip oldukları işe sıkı sıkı sarılan bu gençlere fırsat yaratmak gerektiğini düşündük. Bir proje başlattık.”

Günay’ın bahsettiği proje Anadolu üniversiteleriyle büyük şirketleri buluşturmayı hedefliyor. İlk etapta sekiz ildeki 20 üniversiteye gidilecek. Yöneticiler öğrencilere şirketlerindeki ara elemanlara yönelik ya da ustalığa giden fırsatları anlatacaklar. Günay,“İşe giren öğrencinin kariyer yolculuğunu da takip edeceğiz. Doğru insana doğru iş sürecine rehberlik yapmayı planlıyoruz” diye anlattı planlarını.

‘30 BİNDEN FAZLA ENGELLİYİ İŞE YERLEŞTİRDİK’

Türkiye’de çalışma çağındaki 1.5 milyondan fazla engellinin istihdamı da Eleman.net’in proje konularından biri. engelsizeleman.net sitesi de bu amaçla kurulmuş. 2018’den bu yana engellilerin istihdamı için özel projeler geliştirdiklerini anlatan Murat Günay, 30 bin kişiyi işe yerleştirdiklerini anlattı. engelsizeleman.net ise sadece engellilere yönelik iş fırsatlarının bulunduğu bir platform. Altı Nokta Körler Derneği ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanan platformda 35 binden fazla özgeçmişin yanı sıra 350’den fazla şirket de ilanlarıyla yer alıyor.

Murat Günay, “Platformumuz sayesinde ülkemizin tüm şehirlerinden engelli bireylerle işverenleri buluşturuyoruz. İşletme sayısı büyükşehirlerde daha fazla olduğu için İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana ve Mersin gibi iller istihdam sağlamada daha çok öne çıkıyor. Sektör bazında ise başta gıda olmak üzere en çok perakende, restoran, lojistik ve hizmet sektörleri engelli çalışan istihdam ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x