Hastalıkların erken tespiti için yeni dönem!

CZ Biohub NY, diğer adıyla CZ Biohub NY, bağışıklık hücrelerinin belirli hastalıkları nasıl tespit edip saldırdığını öğrenmek için Columbia, Rockefeller ve Yale üniversiteleriyle birlikte çalışacak ve sonunda bu bilgiyi, işi daha kesin bir şekilde yapabilecek hücreleri tasarlamak için kullanacak.

STAT’a göre, Priscilla Chan ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg başkanlığındaki hayır kurumu, New York Eyaleti ve New York City’den 10’ar milyon dolarlık yatırımın yanı sıra bu çabaya 250 milyon dolar ayırdı. Chan Zuckerberg Girişimi, CZ Biohub NY’yi duyuran bir blog yazısında, tedavisi zor veya imkansız hale gelinceye kadar sıklıkla fark edilmeyen kanserlere ve diğer hastalıklara odaklanarak başlayacağını söyledi.

Hastalıkların erken tespiti için yeni dönem!

CZ BioHub NY, bağışıklık hücrelerinin bir hastalığın başlangıcının en erken belirtileri arasında yer alabilecek dokuya özgü değişiklikleri tespit etme yeteneklerine kadar nasıl çalıştığının temeline inmeyi amaçlıyor. Daha sonra araştırmacılar, bu anormallikleri şu anda mümkün olandan daha erken tespit edebilen ve daha etkili tedavi için doğrudan hastalık bölgelerine gönderilebilen hücreler oluşturmayı umuyorlar. Chan, biyomühendislik ürünü bu bağışıklık hücrelerinin “hücrelerimizdeki hasarları ciddi hastalıklara yol açmadan önce keşfedeceğini, rapor edeceğini ve onaracağını” söyledi.

New York merkezi, CZI’nin büyüyen araştırma kurumları ağının en yenisi ve San Francisco, Chicago ve Redwood City’de kurulan diğer üç merkeze katılıyor. Hepsi 10-15 yıllık bir zaman dilimi içinde kendi bilimsel hedeflerine ulaşma sözü verdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x