TÜGVA Üyeleri ABD’nin Gazze Kararını Protesto Etti

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyeleri, İzmir, Denizli, Manisa, Uşak ve Aydın’da, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Gazze’de acilen insani ateşkes istenen karar tasarısını veto etmesine tepki gösterdi.

İzmir’de yatsı namazının ardından Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen grup adına açıklama yapan TÜGVA İzmir Temsilcisi Yiğit Aslanata, İsrail tarafından yapılan soykırımın insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini, bütün dünyanın bu soykırıma şahit olduğunu söyledi.

İsrail tarafından 18 bin masum insanın katledildiğini belirten Aslanata, “Her ne kadar çok geç kalsa da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de bu çağrılara cevap vererek ateşkes ilan edilmesi için harekete geçmiştir. Ne yazık ki yapılan oylamada bütün üyeler oy birliği ile ateşkes yapılmasını talep ederken ABD’nin veto etmesi sebebiyle karar alınamamış, reddedilmiştir. ABD 13 Birleşmiş Milletler üyesi ülkeyi karşısına alarak İsrail’in katliamına ortak olduğunu tescillemiştir.” dedi.

Ret kararının Amerikan halkının değil, iktidarda bulunan Siyonist Biden hükümetinin kararı olduğunu vurgulayan Aslanata, artık özgürlük, barış, insan hakları konusunda Amerika hükümetinin hiçbir iddiası ve samimiyetinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Aslanata, şöyle devam etti:

“Artık Amerika, insanlığın gözünde özgürlük ve insan hakları ülkesi değil barbarlık, zulüm, ırkçılık ve katliam ülkesi olarak tanımlanacaktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yeniden reforme edilmeli, bütün dünya milletlerinin karşısına alan Amerika bu katliama ortak olmanın bedelini ödemelidir. Daha iyi, daha adil bir dünya için bu ret kararını kınıyor, bütün dünya halklarını Amerika’ya karşı harekete geçmeye davet ediyoruz. Dünya Amerika’ya hükmeden siyonist zalimlerden elbette daha büyüktür. Müslümanlar muzaffer olacak, onurlu ve izzetli Gazze halkının dik duruşu, katil İsrail’in sonunu getirecektir. İşgal edilen Filistin topraklarındaki bu zulmün hesabı insanlık vicdanıyla birlikte hukuk önünde elbette sorulacaktır. Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde eylemlerinin hesabını verecektir.”

Aslanata, Gazzeli masum sivillerin yanında olacaklarını, suçlular cezalandırılana kadar her platformda girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini ifade etti.

Açıklamaya TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Zafer Karamağara, TÜGVA Menemen İlçe Temsilcisi Erhan Öztürk ve vatandaşlar katıldı.

Denizli

Denizli’de da Hilal Camisi bahçesinde bir araya gelen vatandaşlar ABD’yi kınadı.

TÜGVA İl Temsilcisi Ali Durmuş, İsrail’in Gazze’de binlerce masum insanı katlettiğini belirterek, “Daha adil bir dünya mümkün ama Amerika ile değil, dünya beşten büyüktür. Gazze’deki kardeşlerimiz için yapılan ateşkes oylamasını veto eden siyonist ABD’yi kınıyoruz. Gazze’deki kardeşlerimiz özgür kalıncaya dek mücadeleye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Açıklamaya bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

TÜGVA üyeleri Aydın’da Yavuz Sultan Selim Camisi önünde, Uşak’ta Ulu Camisi önünde, Manisa’da ise Hatuniye Camisi’nin önünde bir araya gelerek ABD’yi kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x